IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Македонија: „ДС Смит“ со добивка од 6,4 милиони денари

12.09.2017

Компанијата за производство на амбалажа и за собирање и рециклирање на стара хартија „ДС Смит" – Македонија, првата половина годинава ја заврши со добивка од 6.419.000 денари, покажува неконсолидираниот биланс на успех објавен на Македонска берза.

Од јануари до јуни минатата година, добивката на компанијата изнесувала 4.345.000 денари.

Во тековната година остварени се вкупно приходи од продажба во износ од 317,9 милиони денари, што во однос на 2016 година претставува пораст за 11%. Вкупните  оперативи расходи изнесуваат 312,5 милиони денари и во однос на 2016 година, се зголемени за 10%. Позитивниот резултат се должи на зголемена продажба на домашниот пазар, зголеменото производство и реализација, како и на доброто менаџирање на трошоците на основните суровини и репроматеријали во производството, стои во Образложението на компанијата.


Назад
 

 
 
 
back to top