IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Швајцарија: Chairless Chair – седнување во кое било време

29.08.2017

Швајцарската компанија „Нуни" го креираше Chairless Chair, изум кој овозможува седнување во кое било време без реално да постои стол.

Компанијата се фокусира на ергономијата во мануфактурната индустрија, односно се грижи за оптимизација на условите за работа на работниците. Производот е наменет за работниците што постојано се во движење и на кои им е потребна поддршка.

Chairless Chair се состои од ремени кои се поставуваат на рамената како ранец, околу колковите, горните бутови и чевлите. Кога работникот ќе сака да седне, малите прекинувачи ќе се заклучат околу неговите колена и тој ќе може да се смести во посакуваната позиција.

Од компанијата се надеваат дека изумот ќе биде од голема корист и ќе им го олесни функционирањето на голем број работници во светот.


Назад
 

 
 
 
back to top