IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 23.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Македонија: Четврта конференција за семејни бизниси

06.06.2018

На 19 јуни ќе се оддржи четвртата конференција за семејни бизниси, под наслов „Најголемиот предизвик на семејниот бизнис".

Од бизнис-тренинг центарот „Клир вју" (Clear View BTC), организатор на настанот, велат дека според статистиката, 70% од семејните компании, кои се темел на глобалната економија, пропаѓаат при преносот на сопствеништвото на вторaта генерација.

Носиме интернационални експерти кои ќе им помогнат на македонските бизнисмени и наследници да добијат одговор на голем дел од прашањата што ги измачуваат, ќе пренесат регионални практики и ќе споредат како тоа се прави во регионот, а како кај нас. Се надеваме дека отворањето на оваа тема, која е од поголем општествен интерест, ќе ги поттикне и другите релеватни фактори на општеството да обрнат поголемо внимание на ова горливо прашање на македонската економија, изјавија организаторите.

Годинава, главните теми и дел од говорниците на конференцијата се:

  • Принципот е тој, разликата е во нијансите – што може да научиме од искуствата на земјите од ЕУ кои низ бизнис-трасфер поминуваат стотици години, Мирела Алпеза (Хрватска);
  • Вака или онака, ќе Ве наследат, нека биде под Ваши услови! – како го пренесов водењето на институтот „Адижес" на синот, Ичак Адижес (институт „Адижес", Санта Барбара);
  • Големи беа чевлите на тато… морав брзо да пораснам – моето искуство во преземањето на компанијата од татко ми, основачот, Аднан Мисимовиќ (БиХ);
  • Пренос на наследство на втората генерација во посттранзициски земји – 10 години искуство со семејни бизниси, Борис Вукиќ („Адижес" ЈИЕ);
  • Како да се поттикнат основачите да почнат со бизнис-трансфер, панел дискусија.

Назад
 

 
 
 
back to top