IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 23.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Македонија: Цените на индустриските производи пониски на месечно, повисоки на годишно ниво

11.05.2018

Продажните цени на производителите на индустриски производи во март годинава се пониски за 1,6 % на месечно ниво, а се повисоки за 1,5% на годишно ниво, објави Државниот завод за статистика.

Според статистичките податоци, во март 2018 годинава во споредба со претходниот месец, продажните цени на производителите на индустриски производи биле пониски во секторот рударство и вадење на камен (11,9%) и во секторот преработувачка индустрија (0,6%), а во секторот снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација биле повисоки за 1,2%.

Во споредба со март минатата година, продажните цени на производителите на индустриски производи годинава забележале пораст во секторот рударство и вадење на камен (6,4%) и во секторот преработувачка индустрија (1,3%), а во секторот снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација – пад за 2,3%.


Назад
 
 
 
 
back to top