IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 21.04.2018 || „Млин и пекара Љубаче“ со нова инвестиција  |  Natur Premium пристигнува на македонскиот пазар  |  „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“  |  „Рамстор“ го отвори 25.маркет  |  „Хенкел“ отвори нова фабрика Somat во Крушевац  |  „Сан Пелегрино“ со приход од 895 милиони евра  |  „Карфур“ ги отвори првите пунктови испорака за пешаци  |  „Персу“ ги повика локалните производители да соработуваат  |  „Кимберли Кларк“ ќе го проширува капацитетот во Алабама  |  „Витамин“ на саемот во Мостар  |  Владимир Косијер нов генерален директор на „Пивара Скопје“  |  „Амазон“ е во преговори со авио-превозникот „Азул“  |  „Домаќа трговина“ со ново место за пазарење  |  Клучно одобрување на „Бајер“ за „Монсанто“  |  „Витаминка“ го рестартира производството на Брилијант  |  Во Сплит отворен првиот супермаркет „Шпар гурмет“  |  Розовиот Kit Kat пристигнува и во Европа  |  „Млекарнa Целеиа“ забележа пораст од 9%  |  „Ошан“ лансира нов формат во Украина  |  „Мирана“ ја купи „Аронија здрава храна“  |   ||
   

Србија: „Будимка“ на продажба во април?

15.03.2018
За купување на „Будимка" заинтересирани се повеќе од дваесет странски и српски компании, кои ќе ги откријат понудите во април, кога се очекува да се распише огласот за продажба. 

На листата доверители се стопански објекти, работници, банки, фондови и др, a долгот кон нив е околу 12 милиони евра. По продажбата се очекува враќање на долговите според приоритет.

„Будимка" поседува голем капитал: околу 30 хектари земјиште, околу 100.000 м² производствени погони за преработка на овошје, зеленчук и месо, ладилници, фарма како и 15 хектари слободна површина. 

Кога сето тоа би профукционирало капиталот на фабриката би вредел околу 20 милиони евра, но треба да се има предвид и долгот од 12 милиони евра. Вредноста на капиталот, најверојатно, ќе биде проценет на околу 8 милиони евра, но поради банкротот, почетната продажна цена ќе биде преполовена и ќе изнесува околу четири милиони евра. Доколку компанијата се продаде за таа сума ќе се исплати 30% oд доверителскиот долг, објаснува Ѓорѓе Стевановиќ, член на Советот на доверители. 

Со успешната продажба на „Будимка", како што оценува Стевановиќ, ќе се отворат нови деловни можности, сметајќи ги и вработените, за почеток околу 100 работници, со преспектива да се ангажира уште 200. Од друга страна на кооперантите им се овозможува можност да продолжат со производство на овошје и зеленчук. Назад
 

 
 
 
back to top