IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 24.06.2018 || „Крафт-Хајнц“ го продава Complan?  |  Отворена е 100. „Бипа“  |  „Кока-кола“ го проширува погонот во Унгарија  |  „Прилепска пиварница“ донира за Центрите за аутизам  |  „Збербанк“ ќе биде сопственик на 39,2% од „Агрокор“  |  „НТ Болеро“ отвори погон за преработка на овошје во Топола  |  „Шпар“ го отвори првиот супермаркет во Малта  |  Нови можности за квалитетните македонските вина   |  „Мегле“ почнува со дигитален процес на откуп  |  „Млекара Здравје“ се закити со 5 златни ѕвезди   |  „Нектар“ со линија за иновативни пакувања  |  „Слатка куќа“ на улица Македонија  |  „Тинекс“ со поддршка за ранливите групи  |  Tip of the Week® на англиски јазик  |  „Барила“ ќе вложи милијарда евра за одржливо работење  |  „Теско“ ја објави добивката од приватните марки  |  Успешно одржан првиот FMCG-самит во Љубљана  |  Најдобар HR менаџер e Eлизабета Мирчевска  |  „Генеза“ отвори нов погон  |  Попусти за корисниците на „Амазон прајм“ во „Хол фудс“  |   ||
   

Македонија: „Бимилк“ ги награди своите најдобри фармери

05.06.2018
„Бимилк" го одбележа Светскиот ден на млекото со настанот „Денот на фармери рекордери" каде беа доделени награди за најуспешните кооперанти на млекарницата за 2017 година, во повеќе категории.
Кооперантите беа наградени за испорака на најголема количество млеко за комерцијални и за семејни фарми, за најдобар микробиолошки и хемиски квалитет на млекото, како и специјални признанија за најстарите и најлојални фармери на „Бимилк".

Настанот беше организиран во насока на потврдување на долгорочната грижа која млекарницата ја негува во повеќе значајни сегменти, а тоа се традицијата, квалитетот, заедницата и домашната суровина, како основа на севкупното делување на компанијата. „Бимилк" соработува со повеќе од 1.400 фармери од цела Македонија, а годишниот откуп е околу 40 милиони литри млеко.

Како најголем млекопроизводител во земјава, но и компанија со традиција од повеќе од 65 години, несомнено, успеваме да испорачаме производ со врвен квалитет, а токму квалитетот на нашите производи е тој што ја оправдува и секојдневната доверба на повеќе од милион задоволни корисници и ја одржува нашата лидерска позиција на пазарот. Меѓутоа, пред сè и над сè, нашата успешност во стратегијата се заснова врз градење и негување стабилни и долгорочни партнерски односи токму со нашите кооперанти, истовремено нудејќи им постојана поддршка, совети, едукација и, на крај, но не помалку важно, навремена исплата на откупеното млеко, изјави Ѓорѓи Петрушев, генерален директор на „Бимилк".

Тој додаде дека со стимулирање на домашното производство на млеко, Македонија би можела да се потпре исклучиво на сопственото производство на квалитетно млеко.Назад
 
 
 
 
back to top