IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 24.06.2018 || „Крафт-Хајнц“ го продава Complan?  |  Отворена е 100. „Бипа“  |  „Кока-кола“ го проширува погонот во Унгарија  |  „Прилепска пиварница“ донира за Центрите за аутизам  |  „Збербанк“ ќе биде сопственик на 39,2% од „Агрокор“  |  „НТ Болеро“ отвори погон за преработка на овошје во Топола  |  „Шпар“ го отвори првиот супермаркет во Малта  |  Нови можности за квалитетните македонските вина   |  „Мегле“ почнува со дигитален процес на откуп  |  „Млекара Здравје“ се закити со 5 златни ѕвезди   |  „Нектар“ со линија за иновативни пакувања  |  „Слатка куќа“ на улица Македонија  |  „Тинекс“ со поддршка за ранливите групи  |  Tip of the Week® на англиски јазик  |  „Барила“ ќе вложи милијарда евра за одржливо работење  |  „Теско“ ја објави добивката од приватните марки  |  Успешно одржан првиот FMCG-самит во Љубљана  |  Најдобар HR менаџер e Eлизабета Мирчевска  |  „Генеза“ отвори нов погон  |  Попусти за корисниците на „Амазон прајм“ во „Хол фудс“  |   ||
   

САД/Мексико: Американците се „жедни“ за Corona

19.02.2018

Две од три испиени пива во САД минатата година биле увезени од Мексико, а за Американците, најпопуларните брендови се Corona и Dos Equis.

Од Мексико биле увезени неверојатни 712 милиони галони пиво (2,7 милијарди литри) во соседна Америка, што според податоците на трговската асоцијација „Бир институт", ја прави таа земја една од најголемите светски извозници на пиво. На второто место е Холандија, со извезени 145 милиони галони (551 милион литри), по која следуваат Белгија, Канада и Германија.

Најпопуларните мексикански брендови Corona Extra и Modelo Especial за американскиот пазар ги произведува компанијата „Констелејшн брендс", а со Dos Equis и Tecate, управува единицата на „Хајнекен" – „Кваутемок Моктесума". Во третиот фискален квартал, „Констелејшн" остварила пораст на нето-продажбата за 7,8%, на 1,04 милијарди долари.

Извор: www.esmmagazine.com


Назад
 
 
 
 
back to top