IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Четврток, 23.11.2017 || Просечната нето-плата во септември – 23.229 денари  |  Голем пораст за приватните трговски марки на „Теско“  |  Амазон оди „во шопинг“  |  „Попова кула“ со добивка од 4,8 милиони денари  |  Задолжителна квота за жени во управувањето со компаниите  |  „Дониа“ наградена со јубилејно признание  |  „Алибаба“ со нова инвестиција од 2,9 милијарди долари   |  Почнува втората потрага по „Добри брендови“  |  „Хол фудс“ со поголеми снижувања за премиум членовите на „Амазон“  |  „Тиквеш“ го претстави годинашното младо вино  |  Argeta веќе се произведува и во САД  |  Поповолна економска состојба во преработувачката индустрија во октомври   |  Зголемен прометот во индустријата во септември  |  Деловни средби за нови партнерства  |  Унапредување на трговските односи меѓу двете земји  |  „Нестле“ ќе го реорганизира бизнисот со храна за бебиња  |  „Нимрод“ е втор снабдувач со дивеч во Европа  |  Крањските колбаси собраа 1.200 посетители  |  „Кооп“ воведува свинско без антибиотици  |  Месото најскапо во Швајцарија  |   ||
   

САД: „Амазон“ ќе отвора второ седиште во Северна Америка

12.09.2017

Интернет-тровецот „Амазон" соопшти дека планира да отвори второ седиште во Северна Америка, во кое ќе инвестира 5 милијарди долари.

Во новиот центар на „Амазон", чијашто локација сè уште не е утврдена, ќе бидат вработени 50.000 луѓе. Трговецот бара понуди за проектот, кој го нарече HQ2 и наведе дека приоритет ќе бидат урбани средини со најмалку еден милион жители, пренесува „Волстрит журнал".

Вработените во компанијата, кои работат на повисоки раководни функции, ќе може да бираат дали со својот тим ќе бидат сместени во Сиетл, во новиот HQ2 или во двете седишта, наведуваат од компанијата.


Назад
 

 
 
 
back to top