IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 23.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Хрватска: Продолжување на проектот „Кауфланд“ - училиште за овошје и зеленчук

06.06.2018
Бидејќи „Кафланд" одлучи за секое дете да донира по 200 грама овошје и зеленчук до крајот на учебната 2017/2018 година, вкупната донација на овој трговски синџир изнесува 90 тони.
„Кауфланд" - училиште за овошје и зеленчук е проект кој се спроведува од септември минатата година. Минатата година за 24 основни училишта беа обезбедени бесплатни донации на свежо овошје и зеленчук, доставувани секоја недела, до крајот на училишната година. 

Бидејќи трговскиот синџир одлучи за секое дете да обезбеди по 200 грама овошје и зеленчук до крајот на учебната 2017/2018 година, вкупната донација изнесува 90 тони.

Поради успешноста проектот ќе продолжи да се реализира, така што секоја деловна единица на „Кауфланд" во Хрватска ќе има партнерско училиште каде до крајот на идната година ќе донира вкупно 150 тони овошје и зеленчук.

Годнава имавме полни раце работа. Ни пристигнаа 90 пријави кои требаше да се евалуираат. Целиот наш тим беше вклучен и многу сме задоволни што се пријавија толку голем број училишта. Горди сме што може да кажеме дека идната година ќе имаме 38 „Кауфланд" - училишта за овошје и зеленчук, каде секоја недела ќе донираме свежо овошје и зеленчук, објасни раководителот за корпоративни комуникации Марија Франиќ.Назад
 
 
 
 
back to top