IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 23.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Вести - Свет

Страница 1/23    | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

21.09.2018
Продажбата на органска храна во Данска во 2017 година порасна за 31 отсто во споредба со претходната, 2016 година.
Повеќе од половината дански потрошувачи секоја седмица купуваат органска храна.

21.09.2018
Трговскиот синџир „Едека“ воведува ласерски етикети како начин на означување на овошјето и зеленчукот, наместо досегашните пластични етикети или налепници.

19.09.2018
Германскиот малопродажен синџир „Метро“ објави дека ќе го продава синџирот хипермаркети „Реал“ и ќе се фокусира на големопродажбата.

19.09.2018
Новозеландска „Фонтера“, најголем извозник на млечни производи во светот, ја објави својата прва годишна загуба во историјата на фирмата, поради зголемени трошоци и значителни еднократни ставки.

14.09.2018
Пивото ќе поскапи од 2019 година, поради пораст на цените на сите важни трошоци потребни за неговото производство.

10.09.2018
Данската пивара е прва во светот која следната година ќе лансира шишиња пиво направени од картон.

10.09.2018
Потрошувачите од Кина поминуваат по четири пати повеќе време за купување алкохол на интернет од потрошувачите во САД.

07.09.2018
Чешкиот произведувач на безалкохолни пијалоци „Кофола“ откупи 100 посто удел во чешката компанија „Лерос“, вклучително со производните погони со вработените.

07.09.2018
Американскиот синџир кафетерии „Старбакс“ го отвори првиот локал во Италија, надевајќи се дека со новитети ќе придобие клиенти во земјата чии жители традиционално се наклонети кон своите дневни еспресо - ритуали.

07.09.2018
Двата најголеми германски ланци на трговски центри, „Кауфхоф“ и „Карстадт“ договорија спојување, поттикнати од се посилниот притисок од конкуренцијата во е - трговијата.


Страница 1/23    | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
 
 
 
 
back to top