IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 21.08.2018 || АХВ има список од 30 можни производители на ГМО ориз  |  Акцизите за цигари и алкохол нема да се плаќаат однапред  |  „Хенкел“ оствари добри резултати во вториот квартал годинава  |  ДИС отвори два маркета во Параќин  |  Законот за петокраката може да го забрани Heineken  |  „Констелејшн брендс“ вложува 5 милијарди долари во марихуана  |  Скопско ги враќа маалските дружби во Карпош  |  Нов начин на пакување на бананите  |  Наскоро ќе се знае судбината на „Равница“  |  Во Србија храната се купува на одложено  |  „Унилевер“ има нов логистички партнер  |  Реновиран „Рамстор“ во Ново Лисиче  |  „Шпар“ ќе отвори уште 80 објекти  |  Успешно прво полугодие за „Баерсдорф“  |  Осмислена првата паметна кошница за мед  |  ЕУ одобри извоз на млеко од БиХ  |  Спорните соини шницли на „Виталиа“ содржат ГМО  |  За домашната ракија ќе се плаќа акциза  |  „Лидл“ го намалува прехранбениот отпад  |  Ќебапи и плескавици со пилешко се продавале како свински и говедски  |   ||
   

Вести - Свет

Страница 1/188    | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

20.08.2018
Во вториот квартал годинава, компанијата „Хенкел“ забележа силен органски пораст на продажбата, подобра маржа и поголема заработка.

17.08.2018
Унгарскиот премиер Виктор Орбан има намера да ја забрани употребата на црвената ѕвезда, односно петокраката, па неговата партија „Фидес“ подготвува закон со кој ќе биде стопирана секаква нејзина комерцијална употреба.

17.08.2018
Компанијата „Констелејшн брендс“, чиј најпознат глобален бренд е пивото Corona, ќе инвестира 5 милијарди долари во канадскиот производител на марихуана „Канопи“.

16.08.2018
Јужнокорејскиот синџир супермаркети „Е-март“ претстави нов начин на пакување на бананите, кој според повеќето коментари на социјалните мрежи, е генијален.

15.08.2018
„Унилевер“ постигна договор со кинеската компанија за е-трговија „Џингдонг мол“ (Jingdong Mall, т.е. JD.com) за транспорт на производи низ цела Кина.

14.08.2018
„Шпар интернационал“ најави дека до крајот на годинава ќе отвори 80 нови продавници во Грција.

13.08.2018
Производителот на брендот Nivea, „Баерсдорф“, успешно продолжува со профитабилниот пораст и во 2018 година, соопштија од компанијата.

09.08.2018
Одлуката на „Лидл“ – Велика Британија да продава овошје и зеленчук со траги на гнилеж, кои уште можат да се јадат, е дел од проектот „Too Good To Wast“.

08.08.2018
Индра Нуји, долгогодишна директорка на компанијата „Пепсико“, се повлекува од челната позиција на гигантот во производството на пијалаци и храна.

07.08.2018
Холандскиот пивски гигант „Хајнекен“ соопшти дека ќе купи 40% удел во најголемиот кинески производител на пиво „Чајна ресорсис бир“ (CRB – China Resources Beer).


Страница 1/188    | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
 
 
 
 
back to top