IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Четврток, 21.09.2017 || Prohibition – нова безалкохолна верзија на Budweiser  |  „Браун-Форман“ ја зголеми продажбата  |  Oд понеделник во продажба Добриот леб   |  „Крафт-Хајнц“ заинтересирани да го преземат „Данон“  |  „Млекара Плана“ вторпат на продажба  |  „Перно Рикар“ најавува зголемување на продажбата  |  Првата пратка производи тргна за Москва  |  Најважна е поддршката на домашните компании  |  „Ахолд Делез“ е меѓу лидерите за одржливо работење  |  „Жито“ во Петровец, прв во таа општина  |  Нова сезона на „Полица за домашните“ во „Лидл“  |  Златни медали за вината на „Тиквеш“ во Кина   |  „Кока-кола ХБЦ“ и „Пивара Скопје“ – лидери по четврти пат  |  Пазарџиите ќе можат да го регулираат работниот однос  |  Прв салон за жилавка   |  Златен медал за Jufka  |  „Амазон“ ќе отвора второ седиште во Северна Америка  |  Картичките ги „јадат“ продавничките  |  Gorki List ќе ги освојува САД  |  „Рибола“ прослави 25 години  |   ||
   

Вести - Македонија

Страница 1/159    | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

15.09.2017
Македонскиот производител на леб и на бели печива „Специјал“ лансира нова линија здрави лебови под брендот Добриот леб, која ќе биде во продажба од 18 септември.

15.09.2017
Од извозниот терминал во Скопје денеска замина првиот камион со производи од македонската прехранбена и преработувачка индустрија наменети за Македонскиот трговски дом во рамките на трговскиот комплекс „Фуд сити“ во Москва.

14.09.2017
За пораст на економијата во земјава клучна е поддршката на домашните компании, кои своите производи треба да ги пласираат на странските пазари.

12.09.2017
Компанијата „Жито“ од Велес на 6 септември свечено го отвори својот прв објект во општина Петровец.

12.09.2017
Винарската визба „Тиквеш“ со белото тероар вино Bela Voda 2016 освои двоен златен медал, со црвеното Bela Voda 2015 златен медал, а со злато се закити и премиум виното Grand Cuvée 2015, произведено во винарницата „Домен Лепово“, на натпреварот „Чајна вајн & спиритс 2017“.

12.09.2017
„Пивара Скопје“ и другите членки на групацијата „Кока-кола ХБЦ“, и годинава го освоија првото место во светската индустрија за пијалаци, според остварените резултати и заложбите за одржливост и заштита на животната средина.

12.09.2017
Во тек е подготовка на предлог-закон за трговија на зелените пазари, со кој се предвидува регулирање на правните празнини во Законот за трговија, односно се уредува продажбата на пазарите во земјава.

12.09.2017
По неколкугодишно барање, месната индустрија конечно доби укинување на прелевманот и царината за увоз на смрзнато свинско месо за преработка.

12.09.2017
Компанијата за производство на амбалажа и за собирање и рециклирање на стара хартија „ДС Смит“ – Македонија, првата половина годинава ја заврши со добивка од 6.419.000 денари.

11.09.2017
Новиот маркет „Гранап“, лоциран на улицата Вангел Тодоровски бр. 5, спроти поликлиника „Јане Сандански“ во скопската населба Аеродром, беше отворен последната сабота од август.


Страница 1/159    | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
 

        
 
 
 
back to top