Македонија

Имаме најевтин алкохол во цела Европа

12 сеп 2019
Во земјите од регионот најскап алкохол плаќаат жителите на Грција, на Црна Гора и на Хрватска

Бизнисмените ќе можат онлајн да ѝ се пожалат на Владата

11 сеп 2019
Бавност на администрацијата, царинските процедури, долгт период на носење на законите, се само дел од проблемите кои ги посочија...

„Бимилк" и УСАИД со заеднички проект за модернизација на малите и средни фарми

11 сеп 2019
Проектот се однесува на реконструкција и развој на мали фарми, кои сочинуваат вкупно 92 отсто од вкупниот број краварски фарми во земјава

Во август пораснаа цените на мало и трошоците за живот

10 сеп 2019
Пораст има кај свежиот и разладениот зеленчук за 6,4 отсто, маслото за 1,6 отсто, свежото и разладеното овошје, шеќерот, џемот, медот,...

Златни медали за вина на „Тивеш“ и на „Стоби“

06 сеп 2019
Виното Vase de Pierre 2017 произведено во француската винарница „Château de Gourdon“, која е дел од „Тиквеш“ и вината Veritas 2016 и Rkaciteli 2018 од винарницата...

Укинати се трговските бариери меѓу Македонија и Косово

05 сеп 2019
Косово ја укина забраната за увоз на компир и мед од Македонија

Најбогатиот претприемач од Албанија доаѓа во Скопје

05 сеп 2019
На покана на Центарот за бизнис образование Creative Hub и Стопанска комора на Македонија, Васил Наци ќе одржи говор на тема „Градење на...

Трка на радоста со „Бучен Козјак“

04 сеп 2019
Повеќе од стотици ученици од Битола и од Скопје учебната година ја почнаа со хуманитарната Трка на радоста.

„Плусинфо“: За секое покачување од 100 евра, Владата ќе плати по 50 евра

03 сеп 2019
Според она што досега е познато, Владата ќе ги покрие придонесите за износот за кој се зголемува платата до износ од 100 евра....

Обезбедени средства за 20.000 оброци

02 сеп 2019
На првата хуманитарна „Праскијада“ успешно беа обезбедени 20.000 оброци, кои ќе бидат наменети за социјално загрозените луѓе...

Првата хуманитарна „Праскијада“ ќе се одржи утре

30 авг 2019
Првиот хуманитарен настан „Праскијада 2019“ ќе се одржи утре (31 август), на Школка во Градски парк...

Македонија 2025 по осми пат

27 авг 2019
Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во фокусот на годинешниот Самит Македонија 2025
прикажани (од 13 до 24) од вкупно: 2153 | претходни | следни