Свет

„Теско“ го намалува асортиманот

12 авг 2019
Од 2014 година, малопродажниот синџир го преполови бројот на поединечни производи со кои беа снабдувани неговите продавници

Американски и француски козметички бренд - највредни во светот

09 авг 2019
Вредноста на компанијата минатата година беше 17,6 милијарди долари, но и покрај намалувањето, го задржа првото место

Опадна продажбата на пиво во Германија

08 авг 2019
Пивата помешани со освежувачки напитоци, на кои отпаѓаат 5 отсто од вкупната продажба, забележаа пад на продажбата од 1,5 отсто

Нови успеси на „Лидл“

08 авг 2019
Порастот на продажбата на „Кауфланд“, дел од истата групација, беше помал. Тој изнесуваше 1,6отсто и достигна до 22,6 милијарди евра

МД лансира премиум линија

08 авг 2019
Состојките што се користат во производството, потекнуваат од локални производители

Романија планира да воведе данок на безалкохолни пијалоци

07 авг 2019
Тамошното Здружение на производители на безалкохолни пијалоци го оцени овој данок како дискриминирачки

„Кампари“ во преговори за „Румантил“

07 авг 2019
Финансиските детали сè уште не се објавени

„АБ Инбев“ ја продава „Карлтон & јунајтед бруверис“

06 авг 2019
Мегапиварницата „АБ Инбев“ се согласи да ѝ ја продаде својата австралиска единица „Карлтон & јунајтед бруверис“ на компанијата...

ФАО: Благ пад на цените во јули

06 авг 2019
Индексот на цените на храната* во јули годинава во просек изнесуваше 170,9 поени, што претставува намалување од 1,1 процент во споредба со...

Цената на лебот во регионот: Најскап во Словенија, најевтин во Косово

06 авг 2019
Во светски рамки, најскап леб плаќаат жителите на Норвешка

Пораст на продажбата на „Кампари“

05 авг 2019
Порастот е остварен со помош на силните перформанси во Северна Америка

Бразил е најголем извозник на шеќер во светот

05 авг 2019
На регионално ниво, Хрватска лани извезла шеќер во вредност од 85 милиони долари и е 40-та во светски рамки. Македонија е на 108-мо место
прикажани (од 13 до 24) од вкупно: 2254 | претходни | следни